Türkiye’nin İlk 4DX – 4 Boyutlu Sineması Açıldı

Türkiye’nin İlk 4DX – 4 Boyutlu Sineması Açıldı
25/11/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-4-boyutlu-sinema-4dx3 boyutlu sinemalara alıştık. Gözlüklerimizi takıp sahneden bize doğru çıkan görüntüler artık evimizin içine kadar girdi. Ama şimdi sıra 4 boyutlulara geldi!

Aslında 4D sinemalara çok da yabancı değiliz. Birçoğumuz alışveriş merkezlerinde bulunan o 5-10 dakikalık kısa filmlere girmişizdir. Hani koltuğunuzun oynadığı, yüzünüze rüzgara geldiği o çizgifilmlere.

İşte o 4D teknoloji, Türkiye’de ilk kez Marmara Forum Cinemaximum’da Açlık Oyunları Alaycı Kuş 2 ile görücüye çıktı bugün. Ben de gittim izledim. (Tabii bu durumda görücü ben oluyorum.)

Sinema başlamadan önce birkaç küçük uyarı oluyor. Bunlardan en dikkat çekici olanı da içeceklerinizi kapalı kutu halinde almanızın gerektiği bilgisi. Film başlar başlamaz da sebebini anlıyorsunuz:

  • Koltuğunuz, filmin sahnelerine uyumlu bir şekilde olduğu yerde hareket ediyor. Titriyor, hopluyor, sağa, sola, öne, arkaya meylediyor.
  • Yine sahnelere uyumlu olarak salona koku veriliyor. Çiçek tarlasından geçiyorsanız, hafif bir çiçek kokusu mesela..
  • Aynı şekilde gerektiği yerlerde yüzünüze hafif bir rüzgar çarpıyor.
  • Ve suda geçen sahnelerde de hafif hafif su tanecikleri geliyor yüzünüze.

kukla-sureyya-sinema-4-boyutlu-4dxSonuç olarak, film güzel olsa da olmasa da çok eğleneceğinize eminim. Umarım kısa süre içerisinde Mars Cinema Group Anadolu Yakası’na da açar bir 4DX sinema. Yoksa her seferinde Kadıköy’den kalkıp Zeytinburnu’na gitmem zor olacak. Ama yapmam değil, yaparım! Ama o zaman daha çok patlamış mısır yemem gerekir!

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Forum Cinemaximum’da Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2’nin 4 boyutlu gösterimi. Türkiye ilk kez uygulanan bu 4 boyut deneyimini mutlaka […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*