Üç Boyutlu Yazıcılar: Ne İşe Yararlar? Nasıl Çalışırlar?

Üç Boyutlu Yazıcılar: Ne İşe Yararlar? Nasıl Çalışırlar?
08/11/2015 kuklasureyya

Neredeyse bütün geometrik şekilleri bilgisayar desteğiyle üretebilen üç boyutlu yazıcılar, hayatımızın büyük bir alanında etkili olmaya başladılar. Üretimi önceden oldukça maliyetli olan ve özel tasarımlara ihtiyaç duyulan ürünler artık oldukça ucuza mal edilerek sadece birkaç saat içinde üretilebiliyorlar.

Nelerden mi bahsediyorum? Mesela biyonik el. Fonksiyonu olmayan eller bile binlerce euro’ya mal olurken, üç boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde artık oldukça ucuza, üstelik hareket kabiliyetli olarak ve ev ortamında üretilebiliyor. Diş tellerinin acılı ve pahalı süreçlerinin yerine artık üç boyutlu yazıcılarla kişiye özel ve dakikalar içinde üretilebilen kalıplar kullanılabiliyor. Hatta kişiden alınan doku örnekleriyle, kişiye ait olan bir uzuv üretimi de denenmiş ve başarıya ulaşmış vaziyette. Hal böyle olunca üç boyutlu yazıcılar hayatımıza hem renk katıyor hem de bizi büyük sorunlardan kurtarmaya başlıyorlar.kukla-sureyya-uc-boyutlu-yazici 1

Peki renk katmasından kastım ne?

Dakikalar içinde ve gözünüzün önünde üretilen size özel çikolatalar, büstünüz, kırılan bir eşyanızın hiçbir yerde bulamadığınız parçası, çeşit çeşit eşyalar; vazolar, helikopterler, arabalar… Aklınıza ne gelirse! Sınır sizin hayal gücünüz! Bu cihazlarla üretilmiş ve iki kişinin binebildiği bir araç bile var!

Evinizin bir köşesine alabileceğiniz kadar ulaşılabilir olan bu cihazlar tabii her zaman iyi amaçlara hizmet etmiyor. Şu anda internet üzerinde en çok indirilen üç boyutlu tasarım, bir silah tasarımı. Dakikalar içinde üretilebilen bir silahın bu kadar ulaşılabilir olması da işin korkutucu kısmı. Ama biz yine de bu teknolojinin güzel yanlarından en verimli şekilde faydalanmaya devam edeceğiz.

Üç boyutlu yazıcı nasıl çalışır?

Üç boyutlu yazıcı, bilgisayar destekli bir donanıma bağlıdır. Bu donanım sayesinde üretilmek istenen geometriyi analiz eder. Sonra malzemenin ne şekilde kullanılacağını belirleyip üretime başlar.

Üretilecek üç boyutlu geometriyi aşağıdan yukarıya doğru parçalara böler, her parçayı tek tek üretir ve üst üste dizer. Bu işlem, malzemenin yüksek sıcaklıkta eritilmesiyle yapılır. Böylelikle her katman bir alt katmana sıkıca tutunur. Ve işlem sonucunda tek parça bir ürün elde etmiş oluruz. Sınırın sadece hayal gücünüz olduğu bu teknolojinin daha da gelişmesi ve hayatımıza olumlu katkılarının artarak devam etmesi dileğiyle!

Yazan: Emrah Anıl

kukla-sureyya-uc-boyutlu-3D-printer-yazici-ultimaker-3dortgen 1

Kukla Süreyya‘nın notuFotoğrafta gördüğünüz üç boyutlu yazıcının markası Ultimaker, distribütörü 3Dörtgen, fiyatı da yaklaşık 2.500 Euro. Ben ihtiyacım olmadığı için henüz almadım ama bir delilik anında alabilirim!

Comments (2)

  1. coskun ocak 6 sene önce

    Gerçekten ilginç ve ilginç olduğu kadar şaşırtıcı..Üstelik harika bilgiler.Yine teşekkürler.Bizlerle paylaştığın için.Sevgili kukla.

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*