Uniq İstanbul’da Muhteşem Yüzyıl “Teşhir-i İhtişam” Sergisi

Uniq İstanbul’da Muhteşem Yüzyıl “Teşhir-i İhtişam” Sergisi
08/02/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-uniq-istanbul-muze-muhtesem-yuzyil-teshiri-ihtisam-sergisi-1Bugün hava hem soğuk hem de yağmurluydu. Ben de her kötü havada yaptığımı yaptım. Kendimi kapalı bir yere attım. Maslak’taki Uniq İstanbul’ın içinde yer alan Uniq Müze’ye, Muhteşem Yüzyıl sergisine geldim.

Muhteşem Yüzyıl dizisi uzun süre televizyonda yayınlandı ama ne yalan söyleyeyim, ben dizinin fanatiklerinden olmadım hiç, hatta en fazla 1-2 bölümünü izlemişimdir. Ama bu sergiden övgüyle bahsedildiğini kadar o çok duydum ki gelmeden edemedim.

Biletimi kapıdaki görevliye verdim. Görevli de bana içeride sergiyi gezerken dinlemem için bir sesli rehber verdi. Onu aldım, telefon gibi kulağıma tuttum ve biraz önyargıyla sergi alanına girdim.

Ve o da ne! Önyargı kötü şeymiş! Girer girmez tüylü yüzümde bir gülümseme oluştu. (Tamam, ben her zaman gülüyorum ama bu sefer biraz daha fazla güldüm.)

Serginin ilk bölümü, Hürrem Sultan’ın Osmanlı’ya geldiği geminin canlandırıldığı bölümdü. Odaya ayak basar basmaz gemide olduğumu hissettim çünkü zemin hareket ediyor, gemi gibi hafif hafif sallanıyordu. Keyifle gemiyi gezdikten sonra beni bir hologram karşıladı, banttan bir sesle saraya buyur etti.

kukla-sureyya-uniq-istanbul-muze-muhtesem-yuzyil-teshiri-ihtisam-sergisiSaray, dizide kullanılan setlerden, orijinal kostümlerden, aksesuarlardan oluşuyormuş ama aynı zamanda dizide kullanılmamış, sadece bu sergi için üretilmiş şeyler de varmış. Hepsini gezdim. Her oda farklı bir konuyu anlatıyordu. Haremden Has Oda’ya, Sultan Bayezid’in odasından hamama kadar her şey vardı. Ve işin ilginç yanı her oda farklı kokuyordu. Yani gerçekten baya baya parfüm kokuyordu her oda. Sultan Süleyman’ın çalışma odasının kokusunu çok beğendim, parfümünü bulsam alırım, o derece! Bir de hamamı gezerken gelen buram buram sabun kokusu yüzünden canım resmen hamama girmek istedi. Hatta çıkışta gitsem mi diye düşündüm ama beni bu tüylerle hamama biraz zor alıyorlar, o yüzden vazgeçtim.

Sarayın bitiminde de Muhteşem Yüzyıl dizisinin oyuncularının balmumu heykelleri vardı. Herkes en çok o bölüme, özelikle Halit Ergenç’e ilgi gösteriyordu ama ben dizinin fanı olmadığım için diğer bölümleri daha çok beğendim. Mmm, şey, bu heykellerin arasında Mehmet Günsür’ün de heykeli vardı, onu ayrı tutarım. Yani izin verseler evime de götürürdüm kendisini.

Neyse, çok uzatmadan özetlemem gerekirse sergi oldukça başarılıydı. Duvarlar, dekor, mankenler, her odanın kendine özel bir kokusunun olması, hepsi çok hoştu. Çok emek harcandığı belliydi.

Sadece bir şey pek hoşuma gitmedi. Girişte görevli her ziyaretçiye bir sesli rehber verdi dedim ya, işte o sesli rehberin anlatımı beni biraz sıktı, serginin yarısında dinlemeyi bıraktım. Seslendiren kişinin sesi, tonlaması çok hoştu ama metin biraz fazla ağdalı ve tasvirliydi. Tabi bu benim görüşüm, belki siz beğenirsiniz, bilmiyorum. Zaten bu kadar kusur kadı kızında da olur, değil mi?

Sergi normalde 10 Şubat’ta bitiyordu ama Haziran’a kadar uzatmışlar. Bir kenara not edin, gidin derim. Diziyi sevip sevmemeniz de önemli değil, maksat güzel sergi gezmek olsun.

Adres: Maslak, Ayazağa Caddesi No:4 Ayazağa/Sarıyer İstanbul

Uniq Müze Tel: 0 212 276 01 56

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*