Vejetaryen Nedir? Vegan Nedir?

Vejetaryen Nedir? Vegan Nedir?
14/03/2015 kuklasureyya

Ne uçan ne kaçan kurtulur elimden!

Bakın ben hayvanları çok severim. Üstelik baya çok severim. Hem de her türlüsünü. Kedi, kuş, aslan, kaplan, zürafa, fil, balık, ızgara balık, urfa, adana, midye tava!

kukla-sureyya-vegan-vejetaryen-de-demek-kedi-sevgisiOf, evet. Ben vejetaryen ya da vegan değilim. Ot da yerim, et de yerim. Ama çok sevdiğim vejetaryen ve vegan arkadaşlarım var. O yüzden onların beslenmelerine de aşinayım.

Ama benim bilmem yetmez, size de anlatayım. Nedir bu veganlık, vejetaryenlik?

Vejetaryen insanlar hayvan; yani kırmızı et, balık ya da kümes hayvanlarını yemezler. Hayvanların ürettiği süt, yoğurt, yumurta, bal gibi ürünleri ise yerler. Bunları da yemiyorlarsa o zaman vejetaryen değil, vegan olurlar. Yani veganlar, vejetaryenlerden çok daha katılar beslenme konusunda. (Bence besinsizlikten bayılmaları an meselesi ama duymasınlar. Kızıyorlar sonra.)

Bu arada vejetaryen sözcüğü Latince “vegetus” sözcüğünden geliyor. Vegetus “sağlam, canlı, yaşam dolu” demek. Yani et yemezseniz yaşam devam eder, hayvanlar canlı kalır. Ama benim bir kulağımdan girer ötekinde çıkar. Üzgünüm. Ben ana gibiyim. Hayvanları hem severim hem yerim!

Comments (2)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

  2. […] dışında çeşitli yiyecek de var. Tavuk yemekleri, kahvaltılıklar, tatlılar, hatta vejetaryenler ve veganlar için bile yiyecekler var. Yiyeceklerin hepsi burada […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*