Viyana Kahvesinin İlginç Tarihi ve Julius Meinl

Viyana Kahvesinin İlginç Tarihi ve Julius Meinl
06/04/2015 kuklasureyya

Şu anda önümde gördüğünüz bu kahve Julius Meinl markalı bir Viyana kahvesi. Ama amacım size markayı anlatmak değil, bundan bahsetmemin sebebi başka.

Kahve bardağının üzerindeki resmi görüyor musunuz? Tam seçemiyorsanız söyleyeyim, fes takmış bir çocuk var üzerinde. Julius Meinl’in logosu bu.

kukla-sureyya-viyana-kahvesi-tarihi-jukius-meinlHikayesi oldukça ilginç bu logonun. Hani ortaokulda, lisede hepimize öğrettilen savaşlar, anlaşmalar, kuşatmalar falan var ya. Onlardan biri de meşhur II. Viyana Kuşatması. İşte bu hikaye orada başlıyor.

1683 yılında Osmanlı ordusu Viyana kapılarına gidiyor. Kuşatma uzun sürüyor ama başarılı olamıyor. Osmanlı ordusu eşyalarını, çadırlarını falan arkasında bırakarak geri dönüyor.

Viyanalılar çadırlara baktıklarında yeşil çekirdeklerle dolu yüzlerce çuval görüyorlar ve deve yemi olduğunu sanıyorlar bunların. Ama aslında kahve çekirdeği onlar.

Bu arada, kuşatma sırasında casusluk yapmak için Osmanlılar’ın arasına sızmış bir adam var. Casusluk yaparken öğrenmiş bunların kahve çekirdeği olduğunu. Ama kimseye söylemiyor, kendisine saklıyor bu bilgiyi. Sonra da tüm çekirdekleri alıyor ve gidip Viyana’da ilk kahvehaneyi açıyor.

Aradan yüz küsür yıl geçiyor. Meinl ailesi kahve işine giriyor ve Julius Meinl markasını yaratıyorlar. Osmanlılar’a minnetlerini ve dostluklarını göstermek için de bu fesli çocuk logosunu tasarlıyorlar.

Bu kahvenin özelliği kremalı içilmesi. Tabi isterseniz benim gibi sade de içebilirsiniz ama kremalısının tadı daha özel.

Bu arada çok saçma ama bunları yazdığım süre içinde aklımdan hep kuşlar geçti. Ve tam şu anda sebebini hatırladım. Çocukken Viyana Kuşatması ile ilgili duyduğum kötü bir espri yüzünden. Yani o kadar kötü ki yazmaya utanıyorum!

Comments (3)

 1. Canan E. 6 sene önce

  Aslında kuşatma başarılı sona eriyor fakat şehir yağmalanmadığı için son anda destek vereceğini söyleyip desteğe gelmeyen Giray Han yüzünden ve şehir yağmalanmadığı için son anda “başarısız olunuyor”. Yoksa son dakika golüyle Viyana Türk yurdu olabilir, kahvemiz daha da şanlanabilirdi Süreyya’cım

  • Author
   kuklasureyya 6 sene önce

   Aa, bilmiyordum. Eh, en azından fesli çocuğu koymuşlar diyeyim 🙂

Pingbacks

 1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*