Yeldeğirmeni’nde Küçük Bir Pizzacı: Zip Pizza

Yeldeğirmeni’nde Küçük Bir Pizzacı: Zip Pizza
17/02/2015 kuklasureyya

Hava iyice soğudu. Lapa lapa kar yağıyor. Kara bayıldığım için hemen dışarı çıktım tabi ben. Kardan iyice yamulduktan sonra da kendimi ara sokaklara vurdum. Farklı bir yer keşfetmek için sağa sola koşturdum. Sonra burayı gördüm. Gösterişsiz, küçük, kendi halinde bir pizzacı, Zip Pizza. Eh dedim, hadi bu sefer bir pizza yiyeyim.kukla-sureyya-istanbul-kadikoy-yeldegirmeni-zip-pizza

İçeri girdim. İçerisi de tıpkı dışarıdan tahmin ettiğim gibi çıktı. Fazlasıyla kendi halinde. Kırmızı kareli örtüler, kareli örtülerin üzerinde şeffaf plastikten masa koruyucular (örtüye yemek dökülmesin diye), birkaç masa ve masaların hemen ilerisinde de açık bir mutfak.

Biraz mırın kırın ederek oturdum. İçerisi çok küçük, tüylerime ocağın kokusu sinecek diye huzursuzlandım ama kalkmadım da. Mekanın sahibi olduğunu tahmin ettiğim beyefendiye siparişimi verdim, beklemeye başladım.

Ve gerçekten beklentimin çok çok üzerinde bir pizza geldi. Sizin pizza zevkinizi bilmem ama ben incecik hamurları severim. Hamurun da öyle “hamur hamur” olmasını sevmem. İyi pişmiş olsun, pizza sosu çok yoğun olmasın, peyniri fazla kalın olmasın ama malzemesi iyi olsun isterim. Yani ölme eşeğim ölme! Ama buradaki pizza tam benlik çıktı.

Eh, madem pizzayı bu kadar beğendim, sahibiyle konuşayım dedim. Sahibinin adı Hakan’mış. Birkaç soru sordum kendisine. Her zaman sorduğum sorulardan. Ama ne yalan söyleyeyim. Burada hiçbirini yazma ihtiyacı hissetmedim bu sefer. Çünkü burası tadını, havasını sahibinden almıyor. Pizza ustasından alıyor bence.

Pizza ustası Murat Bey, 10 yıl boyunca Kanada’da yaşamış ve pizza yapmayı orada öğrenmiş. Burası açıldığından beri, 5 aydır da burada çalışıyormuş. Hamurları makineyle ya da merdaneyle değil, elle açıyormuş. O yüzden bu kadar inceymiş. Ayrıca pizzayı zeytinyağıyla yapıyormuş.

Pizzaları da ister bütün, ister dilim olarak alabiliyorsunuz. Malzemeleri de ister menüdeki gibi, isterseniz de kafanıza göre seçebiliyorsunuz. Üstelik fiyatlar da oldukça uygun. Bu taraflara yolunuz düşerse bir dilim pizza alıp tadına bakın derim. Ben Murat Usta burada olduğu sürece buraya geleceğim.

Ve Zip Pizza ile birkaç küçük not:

-Pizza dışında hamburger, sufle falan da varmış ama ben yemedim.

Veganlar için pizza da varmış.

-Buranın isminin neden “Zip” olduğuna gelince; pizzanın birçok lezzeti içine sıkıştırdıkları için zip koymuş sahibi. Hani bilgisayardaki dosyaları küçültüp ziplemek gibi.

-Gece 12’ye kadar açıkmış. Yakında sabahları kahvaltı servisine de başlayacaklarmış.

-Paket servisleri varmış.

Adres: Karakolhane Caddesi No:45/B Yeldeğirmeni Kadıköy/İstanbul

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*