Yiyelim, Öğrenelim! Sushi Nedir, Nasıl Yapılır?

Yiyelim, Öğrenelim! Sushi Nedir, Nasıl Yapılır?
22/02/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-sushi-nedir-nasil-yapilir-yosun-2Şu anda bu sushileri iştahla yiyorum demek isterdim size ama dersem de inanmayın! Çay içiyorum şu anda sadece! Ama ben bir sushi (okunuşu: suşi) manyağıyım. Fırsatım olsa tüm gün sushi yerim ama gene de sıkılmam! Nerede sushi, orada ben varım. Şu anda önümde çay var ama canım sushiden bahsetmek istediği için arşivimden buldum bu fotoğrafı.

Sushi, Japonya asıllı bir yiyecek ve aslında oldukça eskiye dayanıyor kökeni. Ama bugünkü anlamıyla bahsettiğimiz sushi, 1800’lerin başında ortaya çıkmış. Ve 1800’lerin sonuna doğru da yavaş yavaş Japonya’dan tüm dünyaya yayılmış.

Basit bir şekilde tanımlarsak, sushi, pirinç sirkesiyle yoğurulan haşlanmış pirincin içine genellikle balık veya başka deniz mahsüllerinin koyulmasıyla oluyor. Bazen avokado ya da salatalık gibi başka malzemeler de ekleniyor balığın yanına. Ve genellikle (şart değil ama) hepsinin etrafına yosun sarılmasıyla oluşuyor. Ki buna sarma sushi de deniyor. Aslında sushinin çook çeşidi var, yosunsuz, yosunlu, çiğ balıklı, sebzeli, balık yumurtalı, say say bitmez. Üstelik sadece içeriğine göre değil, şekillerine göre de değişiyor adları. Ve tahmin edebileceğiniz gibi hepsinin adı da Japonca! O yüzden hiç girmiyorum detaya.kukla-sureyya-sushi-nedir-nasil-yapilir-yosun-1

Bu arada sushi kelimesi “ekşimsi, sirkemsi” gibi bir anlama geliyor ama tadı ekşi değil aslında. Bu ad, 1800’ler öncesi kullanımından geliyor.

Nasıl yemek gerektiğine gelirsek: Suchi’yi Japon yemek çubuklarıyla (chopstick) yemek ve yerken soya sosuna batırmak en makbulu. Bir de, eğer farklı türlerde sushiler yiyorsanız, o farklı türler arasında, tabağın yanında gelen zencefil parçalarını yemek iyi oluyor. Ağzınızda kalan tadı temizleyip, sizi bir sonraki tür için hazırlıyor çünkü zencefil. Acı seviyorsanız da minik bir parça vasabi atabilirsiniz ağzınıza sushiyle beraber. O da genelde sushi ile birlikte geliyor zaten. Ama ben pek sevmiyorum acı, o yüzden kalıyor hep tabakta.

Off, bahsederken canım çekti şimdi yaaa! Acıktım sanırım bir de. Gidip kendime bir tost yapayım bari çayın yanına!

Comments (2)

Pingbacks

  1. […] açık. Ayrıca benim gibi bir sushi delisiyseniz de haberiniz olsun, her çarşamba sınırsız sushi […]

  2. […] Bu arada sushi nedir diyorsanız da buraya tıklayın. […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*