Yiyelim, Öğrenelim! Vasabi Nedir, Nasıl Yapılır? Neden Burnumu Yakıyor Bu Kadar?!

Yiyelim, Öğrenelim! Vasabi Nedir, Nasıl Yapılır? Neden Burnumu Yakıyor Bu Kadar?!
20/02/2015 kuklasureyya

Ben sushi’ye bayılırım ama sushi’nin yanında gelen (sağ üst köşedeki yeşil şey) vasabiyi pek sevmem. Rengi falan güzel de tadı bana acı geliyor işte.
kukla-sureyya-sushi-vasabi-nedir

Vasabi böyle püre gibi bir sos ama aslında Japon turbu olarak da adlandırılan bir bitki ve turpgillerden. Bu bitkinin kökü rendelenip böyle püre haline getiriliyor. Tadı da doğal haliyle acı ama biber acısı gibi değil, bir nevi hardal gibi. Yiyince burnunuzdan çıktığını hissediyorsunuz yani.

Bu arada bu bitki Japonya’da yetişiyor ve dişmacunu gibi tüpler halinde satılıyor. Ve hem Japonya’da yetiştiği hem de pahalı bir bitki olduğu için genellikle taklit vasabiler satılıyor Japonya dışındaki ülkelerde. Bu taklit vasabilerin içindeyse yaban turbu, hardal ve nişasta bulunuyor. Yeşil rengi de gıda boyasıyla sağlanıyor. Ben henüz gerçeğini ve taklidini birbirinden ayıramıyorum çünkü pek vasabi seven bir kukla değilim. Bir de şu ana kadar gerçeğini yiyip yemediğimi bile bilmiyorum.

Ama vasabiyi sevdiğim bir yer var. Bazı kuruyemişçilerde vasabiyi bezelye, leblebi ya da yerfıstığının etrafına kaplıyorlar ya, işte onlara bayılıyorum. O zaman çok eğlenceli oluyor yemek. Tabi muhtemelen bu yemişlerde kullanılan vasabi de sahte olanından. Hardallı kuruyemiş yiyorum yani. Neyse canım, kırk yılda bir yiyorum zaten. Olur o kadar!

 

Comments (2)

  1. Papatya Prenses 6 sene önce

    ayyyy benim ağzım yanar,ben biber acısını bile yiyemem ki. ııh sizin olsun vasibi :))

Pingbacks

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*