Zenginin Kulübü Züğürdün Çenesi: Moda Deniz Kulübü

Zenginin Kulübü Züğürdün Çenesi: Moda Deniz Kulübü
02/04/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-moda-deniz-kulubu-tarihi-kadikoy-1935Burası Moda Deniz Kulübü‘nün girişi. Ve eminim Moda Deniz Kulübü ile ilgili anlatılacak çok şey vardır. Ama ben anlatmayacağım…

…………….

……………..

……………….

Of tamam, anlatacağım. Ama kısacık!

Atatürk 1927 yılında yat ile Moda Koyu’nda gezinti yaparken, Moda’daki İngiliz ailelerin kurdukları yat kulübünü görmüş ve çok beğenmiş. Sonra gide gele iyice sevmiş Moda’yı. 1934 yılında da dönemin Başbakanı Celal Bayar’a Moda’ya bir deniz kulübü kurulması talimatını vermiş. Hemen bir yıl sonra; 1935 yılında da açılmış kulüp.

İşte hikayenin tam burasında atıp tutmayı çok isterdim. Mesela “Ben de bu kulübe üyeyim. Yaz kış giderim. Hele yazları havuzunun daimi misafiriyim. Yemekleri de acayip güzeldir.” diyebilirdim. Ama o kadar yalana rengim atar, morum kaçar, kırmızı olurum. Valla kapısından bile girmedim. Buranın ciddi bir yıllık aidatı var. Benim gibi etsiz butsuz kuklalar için çok fazla.

Ama Moda’da yürürken aşağıdaki havuzu ve havuzda yüzen insanları uzaktan görüyorum. Eh, benim payıma da bu düşüyor. Ne yapalım. Kukla olmanın bazı eksileri ve artıları var. Tüm gün gezip kahve içebiliyorum ama böyle yıllık yüksek meblağları ödeyemiyorum.

Zaten yıllık aidatı ödesem bile tüylerim yüzünden havuza almazlar beni. Eh, haksız da değiller tabi.

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*